GASZENIE GAZEM

 

Systemy gaszenia gazemstosowane są w obiektach, gdzie duże znaczenie ma wartość materialna i niezawodność urządzeń lub przedmiotów tam umieszczonych. Do takich pomieszczeń zaliczamy m.in. serwerownie, cenne archiwa czy sale muzealne. Czynnikami aktywnymi odpowiedzialnymi za gaszenie pożaru są gazy: FM-200, Inergen, Novec lub CO2, które nie mają negatywnego wpływu na przedmioty znajdujące się w gaszonych pomieszczeniach oraz są bezpieczne dla środowiska. Do sterowań instalacji automatycznego gaszenia należy stosować specjalistyczne centrale. Przykładem takiej centrali jest centrala jednostrefowa sterowania gaszeniem IGNIS 1520M. Uruchomienie centrali gaszenia możliwe jest po uprzednim podłączeniu elementów dozorowych takich jak: czujki dymu i przyciski START-gaszenie, elementy sygnalizacyjne oraz wykonawcze. Do wyjść centrali gaszenia podłączone są urządzenia zarządzające procesem gaszenia – elektromagnes zwalniający butlę, sygnalizatory alarmowe oraz podłączenie do nadrzędnego sytemu zarządzania budynkiem (np. system sygnalizacji pożaru SSP).

 

Inergen   

 

Przełomowość techniki gaszenia INERGENEM polega na tym, że oprócz mienia chroniony jest również człowiek i środowisko. INERGEN tworzy ubogą w tlen atmosferę, przy której gaśnie ogień, a człowiek może w dalszym ciągu bez przeszkód oddychać. Mieszanina gazów INERGEN z precyzyjnie dobraną pod względem fizjologicznym zawartością CO2 stymuluje proces oddychania organizmu w środowisku o obniżonej zawartości tlenu. INERGEN został skomponowany wyłącznie z naturalnych składników otaczającej nas atmosfery: argonu, azotu i dwutlenku węgla. Po użyciu INERGENU te składniki powietrza wracają do miejsca pochodzenia, do atmosfery. INERGEN jest magazynowany jako sprężony, nieskroplony gaz. Wydostając się z dysz nie powoduje kondensacji wilgoci z powietrza, gdyż nie jest przekraczany punkt rosy. Wyzwalanie INERGENU nie daje efektu zamglenia i zabrudzeń, nie występuje zagrożenie korozją. Przy gaszeniu zmniejsza się przewodność elektryczna atmosfery pomieszczenia z przyczyny obniżania wilgotności powietrza.

 

FM200

 

Mechanizm gaszenia pożarów przy użyciu środka gaśniczego FM-200 ma charakter aktywny. Polega na odbieraniu ciepła i przerwaniu reakcji spalania na poziomie molekularnym. Usuwając energię cieplną z ognia powstrzymuje reakcję spalania, a dodatkowe oddziaływanie chemiczne wzmaga efekt gaśniczy. W warunkach normalnych FM-200 jest bezbarwnym, bezwonnym gazem, który nie przewodzi prądu elektrycznego. Po użyciu nie pozostawia żadnych pozostałości w pomieszczeniu. Systemy gaśnicze oparte na FM-200, z uwagi na swoje własności nadają się do ochrony małych pomieszczeń, w których z racji gromadzonych tam materiałów istnieje zagrożenie pożarem grupy A, B i C.

 

Novec

 

Novec 1230 jako środek gaśniczy ma zastosowanie w typowych pożarach, gdzie do tej pory korzystano z halonów lub gdzie obecnie stosuje się zamienniki halonów. Skuteczność Novec 1230 potwierdzono podczas testów na różną skalę. Po raz pierwszy zastosowano go do celów wojskowych, konkretnie w lotnictwie oraz w sytuacjach typowych zagrożeń pożarowych zgodnie z wykazem, jaki podają Underwriters Latoratories i Factory Mutual. Novec 1230 można stosować zarówno do gaszenia strumieniowego (np. w gaśnicach), miejscowego jak i objętościowego w instalacjach stałych. Środek gaśniczy nie wchodzi w reakcje z szeroką gamą materiałów konstrukcyjnych i jest bezpieczny w składowaniu.

 

Kontakt: Instalacje elektryczne ppoż

Produkt dodany do listy życzeń
Product added to compare.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...